Wady zgryzu
Wady zgryzu są bardzo powszechnym problemem. Pojawiają się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zazwyczaj są one pochodzenia dziedzicznego lub zewnętrznego. Na ich pojawienie się wpływają m.in. nieprawidłowe nawyki, wykształcające się już w pierwszych miesiącach życia. Na wystąpienie wad zgryzu ogromny wpływ mają takie czynności, jak:
- ssanie warg lub policzków,
- zgrzytanie zębami,
- oddychanie przez usta,
- ssanie kciuka,
- poród kleszczowy,
- gryzienie twardych przedmiotów,
- błędy podczas karmienia niemowlęcia,
- błędy podczas układania dziecka do snu.
Rodzaje wad zgryzu
Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wad zgryzu. Ortodonci dziecięcy i dla dorosłych zajmują się ich diagnozowaniem. Na tej podstawie można opracować odpowiedni sposób leczenia. Wśród najpowszechniejszych wad zgryzu pojawiają się:
- zgryz otwarty – zęby nie stykają się ze sobą, co skutkuje pojawieniem się szpary niedogryzowej. Utrudnia to żucie i gryzienie. Może również powodować problemy z wypowiadaniem określonych głosek. W przypadku zgryzu otwartego często występuje obniżone napięcie mięśni warg, a także wydłużenie dolnego fragmentu szczęki,
- zgryz głęboki – żeby górne zachodzą na dolne. Wówczas twarz staje się niesymetryczna. Taka wada zgryzu może doprowadzić do ścierania się szkliwa, co skutkuje problemami dentystycznymi,
- przodogryz – zęby dolne zachodzą na górne, w wyniku czego broda staje się zbyt wysunięta,
- zęby odseparowane – pomiędzy zębami pojawiają się widoczne szpary,
- zgryz krzyżowy – zęby dolne nachodzą na górne, ale tylko w niektórych obszarach,
- tyłozgryz – dolne zęby są cofnięte, a w niektórych przypadkach dochodzi do pochylenia siekaczy. Wówczas twarz staje się zniekształcona, a kąciki ust opadają,
- stłoczenia – to powszechna wada zgryzu polegająca na zbyt dużej szerokości zębów w stosunku do miejsca w jamie ustnej. Wówczas zęby rosną pod złym kątem, a pomiędzy nimi gromadzą się zanieczyszczenia powodujące choroby przyzębia.
Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?
Nieleczone wady zgryzu mogą nieść za sobą wiele zagrożeń. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim bóle w obrębie szyi i głowy. Wynikają one z faktu, że stłoczone zęby oddziałują negatywnie na mięśnie, powodując ich przykurcze. Wady zgryzu mogą objawiać się również nienaturalnym kształtem twarzy. To właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na wdrożenie leczenia. Nieestetyczny wygląd szczęki powoduje kompleksy, ale obecnie istnieją metody, które pozwalają na cofnięcie czy wysunięcie szczęki w odpowiednim kierunku, zmieniając rysy pacjenta.
Zęby położone w zbyt małych odległościach od siebie są również bardzo trudne do wyczyszczenia, co skutkuje zwiększonym ryzykiem pojawienia się próchnicy oraz chorób przyzębia. Z tego powodu leczenie wad zgryzu wiąże się nie tylko z korzyściami dotyczącymi względów estetycznych, lecz także zdrowotnych.
Co więcej, nieprawidłowo ułożone zęby mogą również zahaczać o policzki, powodując ich uszkodzenia. Skutkuje to pojawianiem się bolesnych ran, które nie są w stanie się zagoić ze względu na ciągłe ocieranie kości. Oprócz tego nieleczone wady zgryzu wpływają bezpośrednio na komfort życia. Gryzienie czy nawet prawidłowa mowa w przypadku poważniejszych problemów to czynności bardzo trudne.
Jak leczy się wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu zależy od konkretnego przypadku. To lekarz decyduje o przeprowadzanych zabiegach czy stosowanych pomocach. Powszechną praktyką jest zakładanie aparatów stałych lub ruchomych. Powodują one nacisk na zęby, który stopniowo przyczynia się do ich przesuwania w odpowiednim kierunku. Leczenie wad zgryzu jest bardzo czasochłonne. Często wiąże się z koniecznością noszenia aparatu przez nawet kilka lat.
Oprócz zakładania aparatów stosuje się również inne metody leczenia wad zgryzu. Wśród nich można wyróżnić:
- szlifowanie zębów,
- odpowiednie ćwiczenia zębów w obrębie szczęki,
- leczenie szpatułką,
- zastosowanie płytki przedsionkowej,
- ekstrakcja zębów (w razie konieczności),
- reedukację żucia, oddychania czy połykania.
Wiele nieprawidłowych nawyków ma wpływ na pojawianie się wad zgryzu. Z tego powodu działania lekarza powinny obejmować również wdrażanie rozwiązań, które pozwalają na oduczenie nieprawidłowych przyzwyczajeń. Dzięki temu wada nie pogłębia się, a leczenie jest skuteczne.
Leczenie wad zgryzu może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych stosowane są jednak metody, które nie utrudniają jedzenia i przełykania. Zazwyczaj są to wszelkiego rodzaju techniki mające za zadanie wykluczyć nieprawidłowe nawyki. Warto pamiętać, że na pozbycie się wad zgryzu wiele osób decyduje się ze względów estetycznych, dlatego aparaty są zakładane już w młodym wieku.