Leczenie ortodontyczne dorosłych i dzieci. Faza 2: aparaty ortodontyczne
Zajmujemy się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci w różnym wieku. Posiadamy bardzo duże doświadczenie oraz sprawdzone metody leczenia. Ortodoncja to dziedzina stomatologii obejmująca prostowanie zębów przy użyciu specjalistycznych zamków. Leczenie ortodontyczne jest również wskazane dla osób ze złym zgryzem, co może powodować gorszą samoocenę, a także zaburzenia trawienia oraz inne problemy zdrowotne.
Współcześnie leczenie ortodontyczne osób dorosłych może być tak samo skuteczne jak u dzieci. Zamki są teraz mniej rzucające się w oczy i wygodniejsze do noszenia w związku z wydajnymi drutami łukowymi, które wywierają na zęby delikatne, stałe siły. Wszystkie dzieci powinny być przebadane ortodontycznie przed piątym rokiem życia, tak by ewentualnie zastosować leczenie aparatem czynnościowym, które może zmniejszyć czas noszenia zamków w późniejszym czasie.
Leczenie po zastosowaniu aparatów czynnościowych
Ortodoncja jest zwykle drugą fazą leczenia, po zastosowaniu aparatów czynnościowych. Na zęby zakładane są zamki, które mają przesunąć zęby tak, aby je wyrównać wspierając w ten sposób rozwój kości osiągnięty w pierwszej fazie leczenia. Drugą fazę leczenia rozpoczynana się kiedy większość stałych zębów jest wyrżniętych.
Czym są zamki ortodontyczne?
Zamki są małymi, prostokątnymi metalowymi zaczepami, które przykleja się do zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. W środku zamka umiejscowiona jest szczelina, w którą pasuje drut ortodontyczny. Wokół zamków owija się małe elastyczne gumki, które mają za zadanie utrzymanie drutu na miejscu. To właśnie kombinacja zamków, drutu i elastycznych gumek pomaga przesuwać zęby, tak by ustawić je w ich właściwej pozycji.
W celu uprzyjemnienia okresu noszenia zamków, pacjenci mają do wyboru bardzo dużo różnorodnych kolorów elastycznych gumek.
Stały aparat ortodontyczny
Ta faza leczenia uzależniona jest od stopnia koniecznego przesunięcia zębów wymaganego do wyrównania i osiągnięcia prawidłowego zgryzu, najczęściej trwa od 12 do 24 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że szacowany czas leczenia jest podawany w przybliżeniu i u każdego z pacjentów leczenie przebiega indywidualnie. Lekarz wytycza bowiem określone cele leczenia i kontynuuje leczenie, aż do momentu, gdy zostaną one osiągnięte. Odpowiednia współpraca pacjenta jest najlepszym sposobem na zakończenie leczenia w określonym na wstępie czasie. Pacjent powinien stosować się co do zaleceń dotyczących noszenia wyciągów elastycznych (gumek między drutami) zgodnie z zaleceniami lekarza, a wtedy pożądane rezultaty zostaną osiągnięte.
Po zakończeniu II fazy leczenia, w celu utrzymania osiągniętych rezultatów, konieczne jest noszenie aparatów retencyjnych. Na ogół są one praktycznie niewidoczne, co pozwala pacjentowi zaakceptować ich obecność oraz upewnia lekarza, że będą one noszone przez odpowiednio długi okres czas.
Aparat retencyjny z przezroczystym łukiem wargowym.
Ta pacjentka nosi “nowe” przezroczyste zamki.
Dr Dolecki oferuje swoim pacjentom najnowsze osiągnięcia współczesnej ortodoncji, w tym wysoce kosmetyczne przezroczyste zamki ceramiczne.
Korekty Twego uśmiechu są możliwe w każdym wieku. Niektórzy pacjenci mogą wybrać przezroczyste zamki czy niewidoczne aparaty retencyjne.
PRZEZROCZYSTE ZAMKI I METALOWE ZAMKI
Model zamków Mystique, który jest wykonywany przy użyciu najnowszej technologii ceramicznej, daje znakomite rezultaty i wysoką przezierność. Przezroczyste zamki są przyklejane do zębów tak samo, jak zwykłe metalowe zamki. Czas leczenia wynosi zwykle od 12 do 24 miesięcy, w zależności od trudności w przesuwaniu zębów. Dorośli często zainteresowani są przezroczystymi zamkami.