Wady zgryzu u dzieci
- Szczegóły
Jest wiele rodzajów wad zgryzu wśród dzieci. Na szczęście dzięki nowoczesnej technologii i profesjonalnej opiece, da się skorygować kształt zgryzu wśród najmłodszych. Zanim jednak podejmiemy leczenie, należy zapoznać się z tym, jakie są rodzaje wad i sposoby ich leczenia. Prosty, piękny uśmiech nie tylko zwiększa komfort podczas jedzenia, ale też polepsza samopoczucie, a także wpływa korzystnie na naszą postawę.
Rodzaje wad zgryzu wśród dzieci
Do wad zgryzu wśród dzieci możemy zaliczyć: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty czy też zgryz głęboki. To również wszystkie nierówności, które pojawiają się w momencie, kiedy zęby są zbyt duże. Dochodzi wtedy do ścisku, co w efekcie sprawia, że nasz zgryz jest skrzywiony. To również sytuacja, kiedy nasze zęby są za małe i powstają między nimi tzw. przerwy.
Najczęściej wada zgryzu polega na tym, że jeden z łuków jest cofnięty lub zbyt wysunięty - dlatego nie dochodzi do styku, a w efekcie zęby się krzywią.
Przyczyny wad zgryzu u dzieci
Wady zgryzu u dzieci mogą być wrodzone lub powstać na skutek działań zewnętrznych. Na przykład nawyk ssania kciuka może spowodować skrzywienie przednich siekaczy. Do działań zewnętrznych, które przyczyniają się do powstania wad zgryzu, zalicza się też podgryzanie w okresie dziecięcym przedmiotów jak np. długopisy czy ołówki, niewłaściwą dietę, wady postawy, oddychanie przez usta czy też nieprawidłowe połykanie.
Jak się leczy wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu u dzieci zazwyczaj łączy się z doborem odpowiedniego aparatu czynnościowego. Stosuje się je zazwyczaj u dzieci, które rosną, aby rozwiązać problem zbyt wąskich górnych i dolnych szczęk. Kiedy dochodzi do odpowiedniego rozszerzenia szczęk - często nie ma potrzeby usuwania zębów stałych.
Aparaty czynnościowe poprawiają kształt kości, z kolei aparaty stałe korygują zaburzenia zębowe. Jeśli w odpowiednim czasie zdecydujemy się na leczenie wady zgryzu u dziecka, możliwe jest całkowite skorygowanie występującej niedoskonałości. Takie aparaty czynnościowe można zastosować już w wieku 4 lat.