Ósemki – kto może je usunąć?
- Szczegóły
Usuwanie ósemek obrosło niemalże mitem. W powszechnej opinii zabieg ten związany jest z bólem i długą rekonwalescencją. Pacjenci skarżą się także na różnego rodzaju powikłania, takie jak opuchlizna, zapalenie zębodołu czy szczękościsk. Tymczasem ekstrakcja ósemki to dla specjalisty procedura rutynowa, a prawidłowo przeprowadzony zabieg jest bezbolesny i często bezproblemowy. Jak zatem znaleźć lekarza, który w profesjonalny sposób przeprowadzi zabieg usunięcia zęba?
Chirurg godny zaufania
Pierwsze kroki do gabinetu stomatologicznego, związane z ekstrakcją ósemki, zazwyczaj poprzedzone są silnymi bólami głowy, stanami zapalnymi dziąsła czy skomplikowanym procesem wyrzynania zęba. Dlatego decyzja o ekstrakcji zęba powinna być podjęta po konsultacjach z ortodontą. Bardzo często istnieją metody ortodontyczne umożliwiające zachowanie ósemek, które nie są - według najnowszych badań - jak to się powszechnie uważa, niepotrzebnymi "nadliczbowymi" zębami. Zdjęcie pantomograficzne szczęki pomoże zaplanować leczenie, określić kształt i dokładne położenie zęba. Jeśli lekarz zdecyduje się doradzić usunięcie zęba, to warto zdecydować się na chirurgiczne usuwanie ósemki. Ekstrakcja, wykonywana przez chirurga szczękowo-twarzowego, wiąże się z miejscowym znieczuleniem i trwa około godziny. Zabieg jest więc bezbolesny – pacjent może odczuwać jedynie chwilowy ucisk na kości szczęki, i kompetentnie przeprowadzony.
Co jeść po zabiegu?
Dieta, której należy przestrzegać po ekstrakcji zęba, jest równie ważna jak sam zabieg. Szczególnie ostrożnym należy być wtedy, kiedy chirurg zdecyduje się na założenie szwów na dziąśle. Aby zachować prawidłową higienę jamy ustnej do czasu zagojenia rany, powinno ograniczyć się:
- palenie papierosów,
- picie gorących napojów,
- spożywanie alkoholu,
- jedzenie twardego pokarmu.
Przed przystąpieniem do takiego zabiegu, warto sprawdzić stan ogólny organizmu, a po zabiegu ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
Ekstrakcja ósemki nie musi spędzać snu z powiek. Zabieg ten, przeprowadzony przez chirurga, przebiega spokojnie i bezstresowo, bez niepotrzebnych komplikacji.