Czym jest leczenie bruksizmu?
- Szczegóły
Nadal wiele osób nie ma świadomości jak złożoną choroba jest bruksizm. Aby móc skutecznie zapobiec degradacji szkliwa, postępującym ubytkom w uzębieniu oraz upośledzeniu pracy stawów skroniowo – żuchwowych, warto ustalić jaka jest bezpośrednia przyczyna choroby. Opisujemy na czym polega leczenie bruksizmu. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego decydujemy się na leczenie bruksizmu?
Doświadczanie na co dzień sytuacji stresujących, w wielu przypadkach powoduje nadmierne i niekontrolowane zaciskanie szczęki oraz zgrzytanie zębami. W konsekwencji konieczne jest leczenie bólu głowy o charakterze nawracającym lub migrenowym. Przyczyną mogą być zaburzenia strukturalne pomiędzy górną i dolną szczęką tak u dzieci jak i u dorosłych, wady postawy, brak równowagi neurologicznej i biochemicznej organizmu. Wiele dolegliwości pojawiających się cyklicznie, jak bóle szyi i bolące zęby, zmęczenie szczęki, a nawet bóle uszu bez objawów infekcji, przechodzi w stan na tyle uciążliwy, że decydujemy się na leczenie.
Na czym polega leczenie bruksizmu?
Jeśli bruksizmu zostanie wykryty na etapie bardzo zaawansowanym, należy go leczyć wieloetapowo, przy współpracy dentysty, ortodonty, psychiatry, psychologa, gastrologa, laryngologa, neuro-fizjoterapeuty, podologa a często również ortoptysty. Stomatologiczne metody leczenia bruksizmu polegają na ustawieniu szczęki i żuchwy w neutralnej z punktu widzenia nerwów i mięśni pozycji, wypoziomowaniu płaszczyzny zgryzu względem stawów skroniowo-żuchwowych i podstawy czaszki, a na końcu - na odbudowie szkliwa i ubytków w uzębieniu.
Dokonuje się tego za pomocą zmodyfikowanych aparatów ortodontycznych, a czasami - gdy zęby są zniszczone lub ich brakuje - za pomocą uzupełnień protetycznych. Przejściowo stosuje się też czasami szyny zakładane na zęby. Poza tym, aby zniwelować bolesne objawy, niezbędne są zabiegi fizykoterapeutyczne (np. nagrzewanie podczerwienią), relaksacja za pomocą magnesów do aurikuloterapii (rodzaj akupunktury stosowanej na uszy, w której nie stosuje się igieł, lecz kulki magnetyczne), ścisła współpraca z fizjoterapeutą, korygującym nie tylko napięcia mięśniowe, lecz również zaburzenia neurologiczne - np. stosującym technikę P-DTR.
Niezwykle ważnym elementem leczenia bruksizmu jest zmiana trybu życia na mniej stresujący. Należy wprowadzić do planu dnia jakąś formę relaksu oraz aktywności fizycznej.